تبلیغات
کلینیک فیزیوتراپی کاوه - ضرورت تبین نقش فیزیوتراپی در نظام سلامت کشور
کلینیک فیزیوتراپی کاوه
وب سایت تخصصی درمان ها و تمرینات فیزیوتراپی و توانبخشی - فیزیوتراپیست های بدون مرز
تمرین همانند داروست پس با صلاحدید فیزیوتراپیست تان انجام دهید

ضرورت تبین نقش فیزیوتراپی در نظام سلامت کشور
بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 20 مرداد 1396
یک متخصص فیزیوتراپی گفت: آمار اختلالات حرکتی در جامعه رو به افزایش است که این موضوع ضرورتی برای تبیین نقش فیزیوتراپی در نظام سلامت است.

ضرورت تبین نقش فیزیوتراپی در نظام سلامت کشورایرج عبدالهی متخصص فیزیوتراپی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: در کشور ما بالغ بر 60 درصد از افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود مطلع نیستند که این عامل در نهایت ممکن است به صورت سکته مغزی ظاهر شود و در نهایت کیفیت زندگی مبتلایان را تحت الشعاع قرار دهد.

وی در ادامه مطرح کرد: همانطور که دیابت کنترل نشده نیز می‌تواند خود را به شکل سکته‌های مغزی نشان دهد و صدمات بسیاری را برای فرد و خانواده وی ایجاد می‌کند باید به طور جدی مورد توجه قرار گرفته و اقدامات پیشگیرانه ای برای آن اتخاذ شود.

به گفته عبدالهی آمار اختلالات حرکتی، دردهای مفصلی، آرتروزها، سکته های مغزی و ضایعات نخاعی در جامعه رو به افزایش است که این موضوع ضرورتی برای تبیین نقش فیزیوتراپی است و متولیان نظام سلامت باید نسبت به ارائه هرچه بیشتر خدمات اهتمام لازم داشته باشند.

عضو هایت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی افزود: سالانه در كشور 100هزار نفر دچار سكته مغزی می شوند كه 30 درصد از آنها در ماه اول فوت می كنند و 70 درصد باقی مانده دچار مشكلات حركتی می شوند که با ارائه خدمات فیزیوتراپی می توان شاهد بازتوانی این افراد و بازگشت آنان به جامعه بود.

وی ادامه داد: همچنین حدود سه تا چهار هزار نفر در سال به تعداد بیماران مبتلا به ام اس افزوده می شود كه این آمار معادل كشورهای اروپایی است؛ متاسفانه 20 درصد از بیماران ام اس دچار ناتوانی در زندگی می شوند و حدود 30 تا 40 درصد از آنها با مشكلات پیش رونده و ناتوانی های جدی روبرو هستند.

عبدالهی بیان کرد: آسیب نخاعی در این بیماران از مشكلاتی است كه نیازمند خدمات فیزیوتراپی خواهد بود و بیمار برای حركت و راه رفتن از خدمات این افراد باید استفاده كند که به دلیل نبود پوشش های بیمه ای برخی از افراد نیمه کاره به خدمات فیزیوتراپی خود می پردازند.

وی با اشاره به آمار بیماران ضایعه نخاعی گفت: برای بیماران ضایعه نخاعی زمان برای شروع فیزیوتراپی وجود ندارد و با بهبود وضعیت علائم حیاتی بیماران كار فیزیوتراپیست ها برای ادامه درمان و توانبخشی باید به طور جدی آغاز شود.

عبدالهی اظهار كرد: بیماران ضایعه نخاعی روزانه باید 2ساعت از خدمات فیزیوتراپیست ها استفاده كنند تا بتوانند به مرور زمان فعالیت های حركتی و جسمی خود را به دست آورند.

عضو هایت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی گفت: ضرورت توانبخشی یکی از نیازهای حوزه سلامت است که خوشبختانه بیمارستان توانبخشی رفیده با تعرفه های دولتی و گروه های فیزیوتراپی،کاردرمانی و ...پاسخگوی نیاز هموطنان است اما تعداد این بیمارستان ها انگشت شمار است و نیازمند گسترش بیمارستان های توانبخشی هستیم.

انتهای پیام/

سالیانه حدود 3تا 4هزار نفر به تعداد بیماران مبتلا به ام اس افزوده می شود
طبقه بندی: اخبار روز فیزیوتراپی و توانبخشی، 
برچسب ها: سکته مغزی، دیابت کنترل نشده، ام اس، فیزیوتراپی، مشکلات حرکتی،
ارسال توسط فیزیوتراپیست بابك حسنجانی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
لینک دوستان